Nowe prawo o ruchu drogowym, a wielkość portfela

Nowe prawo o ruchu drogowym, a wielkość portfela

Długo oczekiwana przez kierowców zmiana w prawie o ruchu drogowym, dotycząca obowiązku noszenia dowodu rejestracyjnego, jest już oficjalnie potwierdzona.

Od 1 października 2018 roku kierowcy nie mają obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC.

Dotychczas brak tych dokumentów był karany mandatem i dlatego większość modeli portfeli, jakie były projektowane w naszej pracowni, posiada specjalną kieszeń mieszczącą dowód rejestracyjny, wraz z ochronną folią. Na odejście od karania za brak dowodu rejestracyjnego przy kontroli drogowej pozwala przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym - uchwalona przez Sejm w 9 maja 2018r. (Dz.U., poz.957).

W myśl nowej ustawy, kierowcy nie muszą wozić wspomnianych dokumentów, bo dane pojazdu i informacje o zawartej polisie są zapisane w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Uprawnione służby (np. policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) podczas kontroli sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK, a dokładniej w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Jedyny wyjątek stanowią kierowcy aut zarejestrowanych poza krajem. Jeśli kierowca prowadzi pojazd, który został zarejestrowany poza Polską, to podczas kontroli musi okazać dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie.

Każdy prowadzący pojazd nadal musi mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty.

Komentarze

Zostaw wiadomość